שיקום בית מאירוע מוחי

   

פנה/י אלינו עוד היום למידע נוסף וייעוץ חינם:

שבץ מוחי היא מחלה של מערכת העצבים המרכזית הנגרמת עקב אוטם של רקמת המוח לאחר חסימת כלי דם או לאחר דימום לתוך רקמת המוח שלא מסיבות חבלתיות.

הפגיעה המוחית עלולה להוביל לנכויות מגוונות ולעתים קרובות קשות מאד, הנפוצות ביניהן – חולשת צד, הפרעות בדיבור, הפרעות קוגניטיביות, אובדן שליטה בסוגרים.

שבץ מוחי מהווה כעת הסיבה המובילה לנכות במדינות המפותחות

תהליך ההחלמה אחרי שבץ מתקיים בשתי דרכים עיקריות: הראשונה היא גמישות רקמת המוח, יכולת החלקים הבריאים במוח ליטול עליהם תפקודים שניזוקו בשבץ, השנייה היא פיצוי, כלומר היכולת של המוח להשתמש בתפקודים אחרים להשגת אותה המטרה כמו התפקודים שניזוקו (לדוגמה, שימוש בלוח תקשורת באדם הסובל מקשיי דיבור או הליכה בצליעה במקום הליכה תקינה).

תהליך השיקום משבץ עלול לקחת זמן רב. לרוב, מרבית ההחלמה מתרחשת בטווח של מספר שבועות עד חודשים בודדים לאחר האירוע אמנם תהליכים איטיים יותר יכולים לקחת חודשים. במרבית המקרים, השינויים שמתרחשים לאחר תקופה של חצי שנה-שנה אחרי שבץ לא קשורים לתהליך ההחלמה אלא לתהליך למידה טבעית כמו לכל אדם, כולל אנשים בריאים.

מטרת השיקום לאחר שבץ מוחי היא להביא את המטופל לחיים תקינים ומלאים ככל הניתן נוכח המגבלות, להקטין מידת התלות בזולת.

הנטייה המקובלת כיום בקרב המטפלים בשבץ היא לקרוא למטופלים שלהם “אנשים לאחר שבץ” ולא “חולי שבץ”.

באופן עקרוני, אין ריפוי אחרי שבץ מוחי, מאחר והאזור שניזוק לא מתמלא ברקמת מח בריאה, אך בהחלט קיימים טיפולים מגוונים , כאשר מטרתם להקטין מוגבלות.

את הטיפול השיקומי מקוב היום להתחיל מוקדם. מחקרים הראו לאחרונה כי אמנם התחלה מידית של ניידות וטיפול שיקומי אינטנסיבי בטווח של עד 3 ימים מתחילת המחלה לא משפר את תוצאות השרידות ותפקוד אך התחלה מוקדמת של הטיפול, בטווח של השבועות הראשונים מביאה בדרך כלל לתוצאות טובות יותר מאשר שיקום מאוחר שמתחיל יותר מחודש לאחר תחילת המחלה. ההסבר כנראה בגמישות מוחית, כאשר המח ללא שיקום מתקבע בתהליכים חולניים ולא מתאפשרות לו תגובות יעילות יותר מבחינה תפקודית.

כמו כן, אם עובר זמן רב ביין תחילת המחלה לתחילת השיקום יכולים להתפתח סיבוכים בריי מניעה כגון קיצורי טווחים עד כדי קשיונות, הידרדרות תפקודית כללית עקב חוסר פעילות וכו’.

מרכיב חשוב בשלבים במוקדמים הוא הערכה קפדנית ע”י רופא המומחה לרפואה שיקומית. הערכה זאת כוללת אם כי לא מסתכמת בבדיקה נוירולוגית המכוונת להיבטים הרלוונטיים לתפקוד. בדיקת רופא שיקום חשובה ממספר בחינות: הרופא יכול לקבוע אופן והיקף הטיפול השיקומי, משך הטיפול המשוער, סיבוכים צפויים ואפילו משך הטיפול המומלץ. כמו כן, ניתן לבנות תחזיר משוערת לנזק תפקודי שעלול להישאר גם אחרי הטיפול. בדיקה ראשונית חשובה גם לצורך מעקב התקדמות הטיפול בהמשך.

רופא שיקומי בונה תכנית טיפול המחייבת את כל הצוות המטפל למבצע מעקב אחרי התקדמות התכנית, משנה אותה בהתאם לצורך.

במצב אידיאלי, הערכת רופא שיקומי צריכה להתבצע בטווח של בין 2 ל-7 ימים מתחילת המחלה.

כמובן, קיימים מצבים מורכבים מבחינה רפואית אשר מחייבים דחיית הטיפול השיקומי עד שמצבו של החולה מתייצב.

קיימים מספר קריטריונים לקליטת חולים לטיפול שיקומי אינטנסיבי:

 • מצב נוירולוגי יציב
 • נזק נוירולוגי מוכח משמעותי
 • מידה בולטת של נכות ביותר מתחום אחד: ניידות, טיפול עצמי, דיבור, בליעה, טיפול בסוגרים וכו’
 • יכולת שיתוף פעולה עם המטפלים
 • יכולת לשאת את הטיפולים מבחינה רפואית
 • מטרות טיפוליות ברות השגה

החלמת חולי השבץ מתקיימת בשני מסלולים שונים אך מתרחשים במקביל:

 • החלמה נוירולוגית טבעית כתהליך החלמת הרקמות ותהליכים שמגבילים החמרת הנזק, הן טבעיים והן טיפוליים כגון RTPA. החולים מראים שיפור במידת הנזק הנוירולוגי מכל הבחינות, אם כי לא תמיד לשיפור זה יש משמעות תפקודית.
 • הדרך השנייה מתבטאת בשיפור יכולת המטופל לבצע פעולות, כמו פעולות התפקוד היומיומי, דיבור, ניידות. לא תמיד השיפור ביכולת לפעול מותנה בשיפור הנוירולוגי, לעתים ניתן להגיע לתפקוד מלא גם כאשר נותרים לקויים נוירולוגיים מסוימים.

הלקויים אחרי שבץ מגוונים אך ניתן להתמקד בלקויים הנפוצים ביותר בהערכת הנזק התפקודי.

כ-88% מהחולים סובלים מחולשת צד במידה זו או אחרת.

במרבית המקרים בתחילת המחלה חולשת יד בולטת יותר מאשר חולשת רגל. מידת החולשה של היד בתחילת המחלה הינה מדד פרוגנוסטי מובהק לפוטנציאל השיקום שלה. סקרים מראים כי אם היד משותקת באופן מלא או אחיזה ביד לא אפשרית במשך 4 שבועות, הסיכויים של היד לחזור להיות תפקודית נמוכים מאד. במקרים כאלה הטיפול השיקומי מתמקד בהשגת תפקד בסיסי כיד עזר ובמניעת סיבוכים. כמו כן, כ-10% מהמטופלים בהם התחזית לתפקוד היד גרועה בתחילת המחלה בכל זאת מצליחים להגיע ליד תפקודית בהמשך ויד למצות איתם את התהליך השיקומי.

תהליך ההחלמה הנוירולוגי בדרך כלל משלים את עצמו תוך 3 חודשים, לכן אם ההחלמה לא התרחשה תוך התקופה של 3 חודשים, אין לצפות לשינוי נוירולוגי ומומלץ להתרכז בדרכים של פיצוי הנזק.

כיום בישראל הטיפול בחולה שבץ נעשה בשלוש דרכים עיקריות:

 • טיפול שיקומי מוסדי
 • טיפול סיעודי ביתי או במחלקות סיעודיות לחולים בהם נקבע כי לא ניתן להשיג התקדמות תפקודית משמעותית אם בכלל
 • שיקום  יום במכון שיקומי 
 • טיפול שיקומי ביתי

מחקרים להשוואה בין תוצאות הטיפול המוסדי לבית הטיפול הביתי מראים כי אין הבדל בתוצאות תפקוד בין שתי השיטות.

לטיפול מוסדי מתאימים חולים הדורשים מעקב צמוד ע”י רופא ואחות, טיפולים תכופים, מתן כלכלה דרך זונדה, טיפולים דרך הוריד או סובלים ממצבים רפואיים מורכבים במקביל לשבץ.

מטופלים אשר יכולים להיות בבית מבחינה רפואית מרווחים סביבה בטוחה יותר מבחינת מניעת זיהומים, סביבה נוחה, מוכרת ושקטה וטיפול שיקומי מותאם מטרות ספציפיות ומותאמות הבית.

החלמת חולי שבץ צריכה להתחיל מוקדם, להיות רב מקצועית מתואמת במקביל, להתחשב במצב הרפואי הכללי. כל זה ניתן להשיג ע”י בניית צוותי טיפול שיקומיים הקיימים במחלקות שיקומיות או בצוותים של טיפולי בית להבדיל מטיפולים נפרדים הניתנים במכונים גם אם במקביל.

טיפול שיקומי בחולה שבץ מוכח כי נותן תוצאות טובות יותר והשינויים לא מסתכמים בשיפור לו ניתן לצפות מהחלמה נוירולוגית טבעית.

ניתן לפנות לצבר רפואה לשיקום ביתי 

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים