קלינאית תקשורת למבוגרים

קלינאית תקשורת למבוגרים

קלינאית תקשורת למבוגרים נדרשת לצורך אבחון וטיפול בקשיי תקשורת על רקע הפרעת שפה, קשיים בדיבור ובהגייה של אותיות וצלילים, קשיים ובעיות בהפקת הקול, בעיות זיכרון וקוגניציה והפרעות בליעה.

למי מיועד הטיפול?

תחומי הטיפול של קלינאית תקשורת הינם מגוונים וניתן להיעזר בה כדי לשפר ולשקם תפקודים שונים, או כדי ללמוד טכניקות פיצוי שיחפו על תפקודים שאינם ניתנים לשחזור ועל מגבלות פרמננטיות, שניתן לעקוף בדרכים יצירתיות. הטיפול חותר ליצירת איכות חיים, תקשורת ברורה וטובה יותר, יכולת התמודדות עם אתגרים קוגניטיביים והכנסת הומור ושמחת החיים למשוואה הטיפולית.

באילו בעיות מטפלת קלינאית התקשורת?

אפזיה (Aphasia) – ליקויים בהבנת שפה או בהבעה בכתב או בעל פה שתוצאותיה הן כשל מהותי ביצירת תקשורת סבירה עם הסביבה. הפרעה כזו וכל ליקוי קוגניטיבי שפתי אחר אופייניים לפגיעה מוחית כתוצאה משבץ (CVA) או מחבלה מוחית טראומטית (פגיעת ראש).

דיספרקסיה (אפרקסיה) – הפרעה זו מתבטאת בפגיעה בתכנון ההפקה של תנועה מכוונת של איברי הדיבור. הפרעה זו מאופיינת בשיבושי הגייה שאינם קבועים, קושי בהתחלת מבע, שיבושים והחלפות בין צלילים במילה ובסופו של יום יוצרת חוסר מובנות של הנאמר וקשיי תקשורת.

דיסארטריה וגמגום – הפרעות אלו נובעות מליקוי במערכת השליטה השרירית בעקבות נזק שנגרם למערכת העצבים המרכזית או ההיקפית. הפרעות אלו מאופיינות לרוב בחוסר דיוק בהגייה, ו/או שיבושים קבועים בהגאים מסוימים, תקיעות ברצף הדיבור ולכן, בקושי בהשגת קשב ומובנות מצד הזולת. 

הפרעות קול (דיספוניה או אפוניה) – הפרעות אלו מאופיינות בצרידות קשה, קול נשיפתי, קול חלש, אנפוף, הפרעות במנגנון הקולי וכד’. הן עלולות להיגרם כתוצאה מפגיעה במערכת העצבים המרכזית או ההיקפית, לנבוע מחולשה או שיתוק של מיתרי הקול או הפרעות בחללי התהודה.

הפרעות בליעה – בעיה בבליעה עלולה להופיע לאחר פגיעת ראש או פגיעה בחוט השדרה, כתוצאה ממחלות נוירולוגיות שונות וכתוצאה מזקנה. ליקויים במערכת הבליעה עלולים להוביל לשיעול, השתנקות, שאיפת מזון לקנה הנשימה (אספירציה) ובעקבות כך לדלקת ריאות. בנוסף, הן עלולות לגרום לירידה דראסטית במשקל, התייבשות, מחסור בוויטמינים ומינראליים החיוניים לגוף וחולשה כללית כתוצאה מתזונה לקויה.

מה כולל הטיפול?

  • אבחון מלא לבעיה הרפואית על מנת לזהות ולאתר את כל סוגי הבעיות וכיצד הן מתבטאות באופן אינדיבידואלי אצל כל מטופל ומטופלת.
  • קביעת תוכנית טיפולים המותאמת לצרכים ולרצונות של המטופלים, תוך הצבת יעדים ומטרות ברי השגה שיאפשרו שיקום מהיר ככל האפשר וחזרה לתפקוד תקין.
  • במידת הצורך, יתודרכו בני משפחה או גורם מטפל אחר כיצד לתרגל ולהמשיך את העבודה עם המטופל/ת גם לאחר שעות הטיפול
  • במידת הצורך, תפנה קלינאית התקשורת לאבחון נוסף ו/או טיפול אצל גורמי חוץ. למשל, לרופא אף, אוזן גרון לפני טיפול בבעיות קול שונות או לצורך הזנה שלא דרך הפה במקרים אקוטיים של בעיות בליעה והידרדרות קלינית קשה במצב המטופל.
  • במידת הצורך, תמליץ קלינאית התקשורת על טיפול תומך של פסיכולוגית שיקומית, שתסייע בהעלאת המורל והמוטיבציה של המטופל וברתימת בני משפחתו והקרובים לו להצלחת הטיפול.  

איך זה עובד?

טיפולים של קלינאית תקשורת הינם חלק מסל הבריאות וזכאי להם כל אדם הסובל מהבעיות שצויינו לעיל. יש להצטייד בהפנייה במכתב השחרור מבית החולים או מהרופא המטפל בקהילה ולקבל מקופת החולים טופס התחייבות (טופס 17).

מי מממן את הטיפול?

  • מבוטחי קופות החולים מכבי, מאוחדת ולאומית – יש צורך להצטייד בהפניה וטופס התחייבות (טופס 17) מהקופה.
  • מבוטחי ביטוח בריאות פרטי – בעלי פוליסות ביטוחי בריאות פרטיות של חברת הראל, מגדל וכו’, יזכו להחזרים של עד 70% מעלות השיקום בהתאם לתקרת הביטוח.

למה בית צבר?

 

טיפול אישי ופרטני – אנו מציעים טיפול אישי ופרטני, אחד על אחד. בשבילנו, כל מטופל או מטופלת הם עולם בפני עצמו. אין סטטיסטיקה ואין מספרים. היחס הינו אישי והטיפול מותאם לכל מטופל ע”פ הצרכים שלו.

°360 – הפעילות שלנו מושתתת על ראייה הוליסטית של המטופל, בהתאם למצבו הקליני, מאווייו, סגנון חייו, משפחתו וביתו.

קשת של אנשי מקצוע – בבית צבר צוות רופאים ומטפלים המספק מענה מלא לצרכים הרפואיים, הרגשיים והמנהלתיים של מטופלינו.

 

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים