טיפול בהפרעות בליעה (דיספגיה)

מה זה דיספגיה?

דיספגיה אורו-פארינג’יאלית ((Dysphagia Oropharyngeal- הפרעת בליעה של השלב האוראלי ו/או הלועי) הינה תופעה שכיחה בקרב אנשים עם פגיעות נוירולוגיות שונות, כגון: אירועים מוחיים, דמנציה, לאחר הנשמה, ניתוחי ראש צוואר ועוד. היא מתבטאת בקשיי בליעה של מזון ו/או נוזלים והעברתם מחלל הפה ועד הקיבה.

לדיספגיה עלולות להיות השלכות רפואיות חמורות כמו: התייבשות, חנק והשתנקות, אספירציות אשר עלולות להוביל לדלקת ריאות, הידרדרות בערכים התזונתיים, ירידה חריפה במשקל, ריור וכן השלכות רגשיות כמו דיכאון וחרדה.

למי מיועד הטיפול?

הטיפול מיועד לכל מי שאובחן כסובל מקשיי בליעה לאחר פגיעות מוחיות, פגיעה בעמוד השדרה, פגיעה במערכת הנשימה ו/או עקב מחלות שונות.

מה כולל הטיפול?

הטיפול כולל בחירת שיטת שיקום המותאמת למצב המטופל והמלצות להזנה בדרכים חלופיות, במידה ומצבו אינו מאפשר שיקום באופן זמני או קבוע. בהתאם למצב המטופל, ניתן לבצע באמצעותנו גם את תהליך האבחון בין אם על ידי קלינאית תקשורת בבדיקה קלינית ובין באמצעות בדיקת FEES.

אבחון דיספגיה

אבחון דיספגיה מתבצע במספר שיטות בהתאם למצב המטופל, מידת שיתוף הפעולה שלו ומצבו הקליני:

 

 • בדיקה קלינית (Bedside Evaluation) – הבדיקה מבוצעת על ידי קלינאית תקשורת . בדיקה זו, נעשית ללא צורך במכשור מיוחד באמצעות תצפית על השלב האוראלי ותפקודים אורו-מוטוריים, התרשמות מהשלב הפארינג’יאלי באמצעות הרגשת תנועת הגרון, תזמון עוררות רפלקס הבליעה והתרשמות מסימנים קליניים היכולים להעיד על אספירציה ( Aspiration- מעבר מזון אל הקנה במקום אל הוושט). במהלך הבדיקה, קלינאית התקשורת, תוכל לזהות ולאפיין אלו מרקמי מזון בטוחים עבורך ומאילו מזונות עליך להיזהר ו/או להימנע.
 • וידאופלורוסקופיה – בדיקת שיקוף באמצעות רנטגן. במהלך הבדיקה מתבצע מעקב אחר בליעת מזון במרקמים שונים. למזון מוסיפים חומר ניגוד (בריום) המאפשר צפייה בתהליך הבליעה אמצעות הרנטגן. בדיקה זו מאפשרת הערכה יעילה של כל שלבי הבליעה – הפה, הלוע והוושט. חסרונותיה העיקריים הם החשיפה הגבוהה לקרינה ומגבלת נגישות.
 • Blue Dye Test – בדיקה זו מיועדת לבעלי טרכיאוסטום (פיום קנה), הנושם אוויר חדר. במהלך הבדיקהמתבצע מעקב אחר אופן הבליעה של מרקמי מזון שונים הצבועים בצבע מאכל כחול. באמצעות סקשן (שאיבה) מקנה הנשימה נבדקת נוכחות של מזון ובעקבותיה נקבעת מידת הסיכון לאספירציה.
 • בדיקת בליעה אובייקטיבית באמצעות סיב אופטי FEES(Flexible Endoscopic Evaluation of Swallowing )– בדיקה זו נעשית על ידי צוות הכולל רופא וקלינאית תקשורת ומתאימה למגוון רחב של מטופלים. הבדיקה נעשית בערנות מלאה ובמהלכה מוחדר סיב אופטי גמיש ‏דרך האף אל הלוע האחורי ונבדק תהליך הבליעה במרקמי מזון שונים. הבדיקה מאפשרת לצפות בשלב הלועי של הליך הבליעה באופן ישיר, באספירציות ופנטרציות (מזון החודר לאזור הגלוטיס), ומתועדת בוידאו.

בחירת שיטת טיפול

שיטת הטיפול נקבעת לאחר אבחון וזיהוי הגורם להפרעה. קלינאית התקשורת  בבית צבר תבחר עבורך שיטה טיפולית ותוכנית שיקום על פי הפרמטרים הבאים:

 • האתיולוגיה (הסיבה לבעיה)
 • היכולת הקוגניטיבית של המטופל
 • היכולת הפיזית של המטופל
 • שיקולים לשיפור איכות החיים

 

לאורך כל התהליך תספק קלינאית התקשורת מידע והסברים לגבי אפשרויות הטיפול ותגדיר ביחד איתך ובני משפחתך מטרות ריאליות ותוכנית טיפול.

דרכים לטיפול בדיספגיה

שיקום – תרגול של שרירים המעורבים בתהליך הבליעה, התורם לחיזוק המוטוריקה והקואורדינציה. התרגול והטיפול יכולים להתבצע באמצעות גירויים שונים (תרמיים או חשמליים). חשוב להדגיש ששיטות השיקום דורשות אימון חזרתי ממושך ויכולת קוגניטיבית ופיזית טובה. מטרת התרגילים הינה להביא לשינוי בפיזיולוגיה של תהליך הבליעה ולהשגת שיפור משמעותי בתפקודיה.

פיצוי – שיטה זו מתאימה למטופלים עם ירידה קוגניטיבית משמעותית או בעלי יכולות פיזיות מוגבלות. הטיפול מתמקד ביצירת סביבת אכילה בטוחה באמצעות התאמת תנוחה, התאמת מרקמי מזון, הסמכת נוזלים, שימוש בכלי אכילה מותאמים, ניקוי פה בגמר הארוחה וכדומה. כמו כן, ניתן להשתמש בתמרוני בליעה בהתאם לאתיולוגיה וליכולת המטופל – תמרונים אלו הם שינויים בתזמון ו/או בכוח הבליעה היוצרים שינוי זמני בהליך הבליעה (למשל: סיבוב ראש בכדי לנתב את תנועת בולוס המזון).

הזנה אנטרלית – כאשר הפרעת הבליעה מסכנת חיים ואינה ניתנת לטיפול באופן זמני או קבוע, ימליץ הצוות הרפואי שלנו על הזנה אנטרלית (שלא דרך הפה) לטווח הקצר או לטווח הארוך.

איך זה עובד?

במקרים של קשיי בליעה הרופא המטפל יפנה להמשך אבחון, הערכה וטיפול של קלינאית תקשורת. בהתבסס על בדיקת האבחון, ניתן טיפול קלינאית תקשורת המתמקד ביצירת שינוי פיזיולוגי בתהליך הבליעה ו/או שימוש באסטרטגיות שיאפשרו בליעה בטוחה.

טיפולים של קלינאית תקשורת הינם חלק מסל הבריאות. יש להצטייד בהפנייה במכתב השחרור מבית החולים או מהרופא המטפל בקהילה ולקבל מקופת החולים טופס התחייבות (טופס 17).

מי מממן את הטיפול?

 • מבוטחי קופות החולים מכבי, מאוחדת ולאומית – יש צורך להצטייד בהפניה וטופס התחייבות (טופס 17) מהקופה.
 • מבוטחי ביטוח בריאות פרטי – בעלי פוליסות ביטוחי בריאות פרטיות של חברת הראל, מגדל וכו’, יזכו להחזרים של עד 70% מעלות השיקום בהתאם לתקרת הביטוח. אנחנו יכולים לידע אותך בתהליך למיצוי זכויותיך מול חברת הביטוח.

למה בית צבר ?

 • שירות משלב האבחון – כאשר מדובר באבחון קליני או בדיקת FEES, ניתן לבצע אותן על ידינו ולעבור מיד לאחר מכן להמשך טיפול במסגרת של בית צבר.
 • קלינאי תקשורת בעלי התמחות בשיקום – הצוות הטיפולי שלנו כולל קלינאי תקשורת בעלי ניסיון באבחון בעיות בליעה וטיפול בהן. הניסיון שנצבר בשיקום בעיות וקשיי בליעה במבוגרים הינו בעל משמעות רבה בעבודה עם המטופלים ויש לו תרומה מכרעת בהצלחת הטיפול.
 • צוות רב-מקצועי – בבית צבר צוות רב-מקצועי המתמחה בשיקום. כאשר מדובר בטיפול בבעיות וקשיי בליעה, יש יתרון רב באפשרות לקבלת ייעוץ מאנשי מקצוע נוספים בתוך המערכת, למשל: תזונאית, שתתאים למטופל תפריט מיוחד ומאוזן, המתחשב בקשיי הבליעה שלו, או תמליץ על תוספי תזונה מיוחדים בעלי מרקמים המתאימים לכושר הבליעה.

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים