שיקום לאחר אירוע מוחי

   

פנה/י אלינו עוד היום למידע נוסף וייעוץ חינם:

גישה אופטימית, אמפתית ושיתופית המאפיינת את צוות בית צבר, תסייע לך לחשוב חיובי להתמלא במוטיבציה ולחזור בהדרגה ובבטחה לתפקוד ולשגרה.

שיקום לאחר אירוע מוחי הינו שלב קריטי ומהותי בהתאוששות מן האירוע המוחי  אותו יש לבצע תחת עינם הפקוחה של מומחים. שבץ או אירוע מוחי הינו הפרעה נוירולוגית הנגרמת בעקבות פגיעה פתאומית באספקת החמצן לרקמת המוח. המהלך הינו מהיר, ובעקבות הפסקת החמצן לרקמת המוח, ניזוקים תאי המוח (נוירונים- Neuron Cells), והתוצאה שהתפקוד עליו אחראי האזור הפגוע במוח- ניזוק אף הוא. למשל, אם נפגע האזור האחראי על יכולת הדיבור (נקרא האזור ע”ש ברוקה- Broca area), תהיה גם פגיעה ביכולת המטופל לדבר. חשוב להבין שפגיעה נרחבת ברקמת המוח ומחסור באספקת חמצן מעבר למספר דקות עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך ואף למוות.

בכל המדינות המפותחות אירוע מוחי מהווה סיבה מובילה לנכות בכל המדינות. בישראל לוקים מדי שנה כ-15 אלף בני אדם בשבץ מוחי.

ישנם שני סוגים של שבצים:

 • שבץ איסכמי (Ischemic CVA) – אירוע מוחי הנגרם כתוצאה מחסימת כלי דם במוח, המונע הגעת חמצן לרקמה ופגיעה בה. קרוב ל-90% מכלל השבצים משתייכים לסוג זה.
 • שבץ המורגי (Hemorrahgic CVA) – מהווה 11% ומתרחש כתוצאה מדימום מוחי.

הפגיעה התפקודית יכולה להיות זמנית (מצב רפואי הנקרא TIA- Transient Ischemic Attack) או ממושכת (CVA).

התמונה הנוירולוגית תתאפיין בליקויים שונים בהתאם לאזור שנפגע, שהשכיחים בהם יהיו:

 • חולשת צד- Hemipareses
 • שיתוק צד- Hemiplegia
 • פגיעה ביציבות ובהליכה – Ataxia
 • הפרעה קוגניטיבית
 • הפרעה בשפה ודיבור- Aphasia
 • הפרעות בליעה- Dysphgia

היכן מבצעים שיקום לאחר אירוע מוחי?

במידה והינך מזהה כי אתה או בן משפחתך עובר אירוע מוחי- יש להתפנות באופן מיידי לטיפול ואו אשפוז בבית החולים. בסיום הטיפול הראשוני תועברו לאשפוז במחלקה הנוירולוגית או הפנימית בבית החולים אליו התפניתם. האשפוז במחלקה ימשך מספר ימים, ובמהלכם יבוצע מעקב אחר מצבכם הרפואי.

 רק לאחר התייצבות המצב הרפואי, כאשר חלף השלב האקוטי ועדיין ישנה מוגבלות תפקודית- יש מקום לשיקום המותאם לפגיעה התפקודית (פיזית / קוגניטיבית / הפרעה בדיבור או בבליעה.)

תהליך השיקום מתחיל כבר למעשה באשפוז, במהלכו  צוות הפיזיותרפיה במחלקה יתחיל לעבוד אתכם על ניידות בסיסית ויתרגל ירידה נכונה מהמיטה, מעברים, ישיבה נכונה ומניעת נפילות. חזרה מהירה לתנועה וניידות היא המפתח להחלמה והתאוששות לאחר האירוע.

לאן משתחררים מבית החולים הכללי?

לאחר מספר ימי אשפוז במחלקה בבית החולים בו שהית, יוצעו לך אחת משלוש האפשרויות להמשך הטיפול הרפואי השיקומי:

 • אשפוז במוסד שיקומי
 • שיקום באשפוז בית
 • טיפול סיעודי (ללא פוטנציאל שיקומי)

שתי האופציות הראשונות נכללות תחת המונח הרחב “שיקום”, וכאן המקום להסביר מה זה אומר .

מהו שיקום ?

שיקום הוא שלב הכרחי בתהליך ריפוי מתמשך, ומטרתו לשפר תפקודים שנפגעו לאחר ניתוח או מחלה, להגדיל עצמאות אישית ולהקטין תלות בזולת לקראת חזרתך לסגנון חיים פעיל ובריא.

שיקום לאחר אירוע מוחי הוא לא  מותרות, אלא שלב קריטי בתהליך הריפוי המתמשך, שיכול לעשות את כל ההבדל בין הצלחה של תהליך ההתאוששות וחזרה לחיים עצמאיים, לבין חלילה הידרדרות למגבלה תפקודית ונכות.

מתי כדאי להתחיל את תהליך השיקום לאחר אירוע מוחי?

את השיקום רצוי מאד להתחיל מוקדם ככל האפשר. לכן, עליך להתחיל את השיקום מיד לאחר שהמצב הרפואי התייצב. בדרך כלל לקראת השחרור מבית החולים הכללי.קיים חלון זמן קצר בו ניתן עדיין לשפר ולקדם את התפקודים שנפגעו, אך גם אם עבר זמן רב מוטב מאוחר, מאשר אף פעם לא.

מהו תהליך השיקום הצפוי לאחר שבץ (אירוע מוחי) ?

לאחר השחרור מבית החולים, אנו בבית צבר נבצע הערכה שיקומית על ידי רופא שיקומי ונתאים עבורכם תכנית טיפולית מותאמת אישית,

הכוללת יעדים ומטרות ובאמצעות כלי מדידה תקפים ומקובלים (FIM).

הטיפול השיקומי מבוצע על ידי צוות מולטי דיסציפלינארי (רב מקצועי) מוסמך בראשות רופא שיקומי. הצוות כולל: פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים ודיאטנית, קלינאית תקשורת, ועובדת סיעודית.

הצוות השיקומי מגיע לביתך 2-3 פעמים בשבוע, ומעניק טיפול רפואי שיקומי בהתאם לתכנית שנקבעה.

תכנית השיקום כוללת:

 • טיפולי פיזיותרפיה: הטיפול יינתן לך על ידי צוות פיזיותרפיסטים בעלי הכשרה אקדמית ועם רישיון ממשרד הבריאות .  הטיפול מתבצע בהתאם לפרוטוקול מותאם אישית, במטרה לשקם כושר תנועה לאחר הניתוח שעברת ולהקנות לך ביטחון, שווי משקל ועצמאות מרבית. הפיזיותרפיסט

יעריך את היכולות המוטוריות שלך, ויבדוק כיצד מתבצעת קימה מהמיטה, אופן ההליכה, מידת שיווי המשקל, היכולת לעלות ולרדת מדרגות או מדרכה ועד כדי הליכה או ריצה בתנאי שטח שונים ( באספלט, בדשא  או על גבי אדמה). בהתאם לממצאים הפיזיותרפיסט יספק לך תרגילים המחזקים את השרירים, ישפרו את טווחי התנועה ויתרגלו תפקודים מוטוריים השונים.

 • ריפוי בעיסוק: בתחילת תהליך השיקום תקבל הדרכה על ידי מרפאה בעיסוק, שתציע פתרונות ושיטות חלופיות לביצוע פעולות יומיומיות. אירוע מוחי עלול לגרום להגבלות בתנועה, כך שנפגעת היכולת לבצע פעולות פשוטות יומיומיות ADL (Activities of Daily Living) , כמו: לבישה, רחצה, אכילה, תפקוד במטבח, מחשב ועד שימוש במכשירים חשמליים שהשתמשת טרם האירוע. בטיפול תתרגל  תפקודים נדרשים, כמו: קניות בסופר, נהיגה או שימוש בתחבורה ציבורית, בישול ורחצה במטבח ומקלחת שיקומיים בנמצאים במכון למטרת תרגול ותרגול מחוץ למכון כמו קניות בסופר. כל זאת תוך שימוש בשיטות טיפול שונות ומגוונות במטרה למצות את היכולת התפקודית המרבית בהם. בנוסף, המרפאה תייעץ ותדריך אותך על דרכים להתאמת והנגשת הבית בתקופת השיקום.
 • קלינאי התקשורת : תקשורת היא יכולת בסיסית והכרחית בחיי היומיום.

הקלינאי יאבחן האם קיים אצלך קושי תקשורתי שנובע מהפרעות שפה, קשיים בדיבור או בעיות בקול. כמו כן, הוא יאבחן ויטפל  בהפרעות בבליעה (Dysphagia) במידה וקיימות. הטיפול יותאם עבורך בהתאם לממצאים ויתמקד בשיפור כל היכולות שנפגעו .

 • עובדים סוציאליים ופסיכולוגים שיקומיים : ילוו אותך ואת בני משפחתך בהתמודדות עם הקשיים והאתגרים העומדים לפניכם בעקבות המצב החדש. קשיים אלו עלולים לצוף בכל תחומי החיים (הרגשיים, החברתיים, הבין – אישיים או התעסוקתיים), ויש להם השפעה ישירה על כל מה שקורה במשפחה הגרעינית או המורחבת. היא תעזור לך למצות את מרב זכויותיך בביטוח הלאומי ולמול הגורמים השונים בקהילה. כך תוכל לקבל את כל התמיכה הנדרשת לתהליך שיקומי מוצלח. כדאי לדעת, שכל מי שעבר אירוע מוחי שגרם לירידה במצב התפקודי זכאי לעזרה מביטוח לאומי. נשים בגיל 62 ומעלה וגברים בגיל 67 ומעלה זכאים לשעות סיעוד (שעות מטפלת). אנשים צעירים יותר זכאים לדמי נכות כללית ולעיתים גם לשירותים מיוחדים.
 • תזונאית: תזונה נכונה היא מרכיב קריטי במצבי חולי בכלל ושיקום בפרט. כאשר הגוף יוצא מאיזון- ומצוי במצב חולי או סטרס אחר, נדרש תפריט יומי אחר. על התפריט להיות בעל ערך קלורי רב יותר ויסייע לשמור על מנגנוני הגוף השונים למניעת סיבוכים נוספים. תפריט שכזה יימנע שינוי במאזן המלחים (עשיר בפירות, ירקות ומקבוצות המזון השונות), דלדול שרירים (עשיר בחלבון) ואף יסייע בתהליך הריפוי (למשל, במקרה אנמיה יהיה עשיר בברזל). בעריכת התפריט התזונאית תיקח בחשבון את הרגליך ורצונותיך מחד,ואת הערכים התזונתיים ההכרחיים לתהליך השיקום מאידך.

לנו בבית צבר חשוב לסייע לך לחזור לעסוק בדברים שהינך אוהב לעשות. השיקום לא חשוב רק לפעולות המתבצעות בבית, אלא גם לתעסוקה, פעילות גופנית ופנאי.

בית צבר – נבחרת מומחים בתחום השיקום

כמו בכל דבר בחיים, אתה רוצה לדעת שאתה נמצא בידיים הכי טובות שיש והדבר קריטי אף יותר כאשר מדובר בבריאות שלך. בית צבר מאפשר שיקום בקהילה ומעסיק רק מומחים מובילים בתחום זה, שיש להם ניסיון קליני בתהליכי שיקום בבתי חולים ובקהילה. אנחנו מציעים מגוון שירותים המהווים תחליף מלא לשיקום במוסד :

 • מומחים בשיקום – הצוות שלנו הוא רב מקצועי ומוביל אותו ד”ר מנסור ראמי , רופא מומחה ברפואה פיזיקלית ושיקום. לצידו פועלים אנשי מקצוע בתחומים שונים כמו פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאיות תקשורת ועובדות סוציאליות. 
 • סביבה בריאה – שיקום לא חייב להתרחש במוסד שיקומי שבו את/ה רק אחד או אחת מבין עשרות מטופלים אחרים בתוך המחלקה. ברגעים החשובים בחיים, כאלה שנוגעים לבריאות שלך, כדאי לשמור על סביבה שמחה ואופטימית. הצוות שלנו יוביל אותך בתהליך שיקום מקצועי שמותאם לך אישית, בסביבה נעימה ובריאה.
 • הימנעות מחשיפה לחיידקים עמידים ולזיהומים – שיקום מקטין את החשש מזיהומים ומחיידקים עמידים שהם אחד הסיבוכים שמסכנים את תהליך ההחלמה והריפוי של חולים בבתי החולים.
 • איכות – תוכנית השיקום שלך נבנית ומותאמת באופן אישי ע”י רופא מומחה בשיקום ומפוקחת ע”י אנשי מקצוע מובילים בתחום. התיק הרפואי שלך מנוהל באופן מומחשב ומוגן לפי תקנים מחמירים של אבטחת מידע ובהתאם לנהלי משרד הבריאות.
 • התאמה אישית – תוכנית השיקום שלך מותאמת אך ורק לך בהתאם למצבך הרפואי ע”י אנשי מקצוע, כך שהיא ייחודית לך בלבד.
 • גישה כוללנית (הוליסטית) – אנחנו בבית צבר שמים אותך במרכז. הצוות הרב מקצועי שמים דגש לצרכיך ולהעדפותיך, ורואים אותך כשותף פעיל בתהליך הריפוי והשיקום- הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הנפשי – חברתי.
 • תוצאות– לפי מחקרים, השיקום בסביבה בריאה יאפשר לך להגיע בזמן קצר יותר לתפקוד מרבי, שיפור בביטחון העצמי ועליה באיכות החיים. לפי מדדים אובייקטיביים ((FIM תהליך השיקום במכון יום עדיף על פני התהליך השיקומי בבית החולים- הוא קצר יותר, יעיל יותר ומביא לשביעות רצון גבוהה יותר מהתהליך עם פחות סיבוכים רפואיים.

מי זכאי לשיקום?

על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי (תשנ”ד, 1994), כל אדם שעבר אירוע רפואי ובעקבותיו חלה פגיעה ביכולתו התפקודית או הקוגניטיבית, זכאי לטיפול רפואי שיקומי.

 • שיקום נוירולוגי– לאחר פגיעה נוירולוגית, כגון: אירוע מוחי (CVA) ; פגיעה בחוט שדרה; חבלת ראש; טרשת נפוצה; מחלה ניוונית וכדומה.
 • שיקום קימום – שיקום בעקבות ירידה תפקודית בכושר ההליכה והעצמאות לאחר אשפוז ממושך או ריתוק למיטה, כגון: מחלה זיהומית, נשימתית, קרדיאלית או אחרת.

מרגע השחרור מבית החולים, כאשר במכתב הסיכום קיימת המלצה לשיקום יום, אליך לבקש הפניה לשיקום בבית צבר או לפנות לקופת החולים שלך בבקשה לקבל התחייבות לשיקום יום בבית צבר , כאשר טופס ההתחייבות יגיע אלינו/אליך אנו ניצור עמך קשר טלפוני או לחילופין תוכל להתקשר אלינו לקביעת התור לקבלה לשיקום בטלפון או במייל.

אנו זמינים ומוכנים לקבלך בימים הקרובים לתחילת תהליך השיקום שלך.

מי מממן את הטיפול ?

הפניה ל”בית צבר” נעשית בבית החולים כחלק מתהליך השחרור מהאשפוז. את ההפניה יש להעביר לנציג קופת החולים בבית החולים כדי לקבל לכך מימון:

 • למבוטחי קופות החולים: מכבי שירותי בריאות ולאומית – “בית צבר” יהיה ללא עלות, לאחר קבלת אישור מתאים מקופת החולים (טופס 17 מהסניף המטפל או מהאחות קשר ובקרה של הקופה בבית החולים).
 • מבוטחי ביטוח בריאות פרטי – מטופלי “בית צבר” הפונים באמצעות ביטוח פרטי (כדוגמת הראל, מגדל וכו’) יזכו להחזרים של עד 70% מעלות השיקום בהתאם לתקרת הביטוח. אנחנו נסייע למצות את זכויותיך מול חברת הביטוח כך שתקבלו החזר כספי מירבי.

מתי וממי מקבלים הפניה ?

בכל בית חולים נמצאים נציגים של כל הקופות. בדרך כלל הן אחיות שנמצאות בקשר מתמיד עם הצוותים במחלקות השונות ויש להן גישה לחומר הרפואי. ניתן לבדוק עם המחלקה כיצד ניתן ליצור איתן קשר (בדרך כלל בבית חולים גדול- יש לכל קופה מעין “מוקד” אליו ניתן לפנות בשעות הבוקר). עליך לפנות אליהן בבקשה לשיקום. הן עוברות על החומר הרפואי ובוחנות בשיתוף עם המשפחה את ההתאמה  לשיקום. במידה וכן הן דואגות לטופס 17, ומיידעות אותנו על תאריך השחרור. חשוב לציין, כי ההפניה לשיקום נעשית לקראת השחרור מאשפוז ובהתאם להמלצת הרופא המטפל במחלקה. בסוף התהליך יגיעו להחלטה על מסגרת השיקום המתאימה. במידה ויוחלט על שיקום יום, אזי למחרת השחרור , וברגע שנקבל את ההתחייבות מהקופה נוכל לזמן אותך לתחילת שיקום בבית צבר.

מהו משך זמן השיקום ?

 • בשיקום נוירולוגי – 5-10 שבועות .
 • במקרים מורכבים משך השיקום יכול להיות ארוך יותר.

ממוגבלות ונכות לעצמאות ובריאות:

עברת אירוע רפואי כגון אירוע מוחי? כנראה, ששני נושאים הם בראש סדר העדיפויות שלך:

 • החזרה לשגרה – לחזור מהר ככל האפשר לסביבה הביתית המוכרת והנוחה עם סדר היום הרגיל, בליווי בני משפחתך.
 • התהליך השיקומי – הליך אפקטיבי, יעיל ומקצועי, אשר יאפשר לחזור לאורח חיים פעיל ובריא בהקדם.

אצלנו ב”בבית צבר” תזכו ל:

 • תהליך שיקום איכותי, אישי ורב מקצועי.
 • שותפות מלאה בתהליך הריפוי.
 • שיקום בסביבה בריאה ונעימה באווירה ביתית
 • זמינות גבוהה לתחילת תהליך השיקום , ללא המתנה .
 • חזרה בהקדם לעצמאות תפקודית ולסגנון חיים פעיל ובריא.

כל מה שנותר הוא ליצור עימנו קשר, ולעשות את “הצעד הראשון” בתהליך הריפוי וההחלמה לאורח חיים פעיל ובריא.

 

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים