שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך (THR(Total Hip Replacement

מהו הניתוח?

ניתוח להחלפת מפרק ירך הינו הליך רפואי, אשר מתבצע בעקבות שבר או מחלה. במהלך הניתוח מחליפים את המפרק המקורי במפרק מלאכותי. הניתוח נחשב לאחד הניתוחים המוצלחים והנפוצים ביותר. כ- 95% מהמנותחים מדווחים על שיפור משמעותי בתפקוד, בעצמאות ובשיפור איכות החיים בעקבות הניתוח.

מה קורה לאחר הניתוח?

חזרה מהירה לתנועה וניידות היא המפתח להחלמה והתאוששות לאחר הניתוח. תהליך השיקום מתחיל לאחר הניתוח, כבר בשלב האשפוז לצורכי מעקב ובקרה במחלקה האורתופדית בבית החולים. צוות הפיזיותרפיה במחלקה יתחיל לעבוד איתך על ניידות בסיסית ויתרגל ירידה נכונה מהמיטה, מעברים, ישיבה נכונה ומניעת נפילות.

לאחר מספר ימי אשפוז במחלקה בבית החולים בו בוצע הניתוח, יוצעו לך אחת משלוש האפשרויות להמשך הטיפול הרפואי השיקומי:

 • אשפוז במוסד שיקומי
 • שיקום באשפוז בית
 • טיפול סיעודי (ללא פוטנציאל שיקומי)

 יתרונות הטיפול בבית צבר

מי שמיועד להמשך שיקום בעקבות הניתוח, שואל את עצמו ודאי מה עדיף, המשך טיפול במוסד שיקומי או שיקום ביתי. בית צבר נוסדה על ידי רופאי שיקום בכירים המאמינים בכוחו של השיקום הביתי.

הסיבות לכך מגוונות:

 • הטיפול נגיש ומהיר ואין צורך לחכות למיטה שתתפנה. המיטה שלך בבית פנויה וממתינה לך, ולצורך הטיפול עצמו, אין צורך מיוחד במיטה.
 • הבית מספק סביבה תומכת ואוהדת שתסייע לך לחזור לעצמך ותיצור סביבך אווירה מתאימה של חזרה לשגרה.
 • השיקום הביתי מגיע לתוצאות זהות לאלו של השיקום המוסדי, אך מאפשר למשפחה ולחברים ללוות אותך מבלי צורך להגיע לביקורים בשעות ביקור סדירות.
 • הצוות שלנו יגיע עד אליך הביתה בשעות הנוחות לך ולבני משפחתך.
 • השיקום יתבצע בסביבתך הטבעית, בה יהיה עליך ללמוד לתפקד גם אם השיקום יתבצע במוסד שיקומי.
 • שיקום ביתי מרחיק אותך מסכנת חשיפה לחיידקי בתי חולים, העמידים לאנטיביוטיקה.

למי מיועד הטיפול?

חשוב לדעת כי שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק הינו שלב הכרחי בתהליך הריפוי המתמשך, שיכול לעשות את כל ההבדל בין הצלחה של ההליך הניתוחי וחזרה לחיים עצמאיים, לבין הידרדרות למגבלה תפקודית ונכות.

על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, כל אדם שעבר ניתוח אורתופדי בגפיים התחתונות, כגון: החלפת מפרק ברך או החלפת מפרק ירך, זכאי לשיקום. הבחירה בין שיקום ביתי לשיקום מוסדי נתונה לך ולבני משפחתך.

מה כולל הטיפול?

טיפולי פיזיותרפיה: הטיפול יינתן לך על ידי צוות פיזיותרפיסטים בעלי הכשרה אקדמית ובעלי רישיון ממשרד הבריאות. הטיפול מתבצע בהתאם לפרוטוקול מותאם אישית, במטרה לשקם כושר תנועה לאחר הניתוח שעברת ולהקנות לך ביטחון, שווי משקל ועצמאות מרבית. הפיזיותרפיסט יעריך את היכולות המוטוריות שלך, יבחן את אופן הקימה מהמיטה, אופן ההליכה, מידת שיווי המשקל, היכולת לעלות ולרדת מדרגות או מדרכה ברחוב הסמוך לביתך, וכן, הליכה או ריצה בתנאי שטח שונים (באספלט, בדשא  או על גבי אדמה). בהתאם לממצאים, יספק לך הפיזיותרפיסט תרגילים לחיזוק השרירים, שיפור טווחי התנועה ותרגול תפקודים מוטוריים שונים.

ריפוי בעיסוק: החלפת מפרק ירך עלולה לגרום להגבלות בתנועה ולעורר קושי בפעולות פשוטות יומיומיותADL (Activities of Daily Living )  , כמו: רחצה, אכילה, התלבשות, תפקוד במטבח, שימוש במחשב ובמכשירים חשמליים. בתחילת תהליך השיקום תגיע אליך מרפאה בעיסוק, שתציע  לך פתרונות ושיטות חלופיות לביצוע פעולות יומיומיות. הטיפול יכלול תרגול גם לתפקודים הנדרשים מחוץ לבית, כמו: קניות בסופר, נהיגה, או שימוש בתחבורה הציבורית. בנוסף, המרפאה תייעץ ותדריך אותך על דרכים להתאמת והנגשת הבית בתקופת השיקום.

אחות שיקומית: תפקידה של האחות השיקומית לנהל את הטיפול בצוות הרב מקצועי ולספק טיפול סיעודי (שירותי אחות) מתקדם לפי צרכיך. טיפולי אחות כוללים: אומדן וטיפול בשלמות העור – הערכת נוכחות דלקת/ זיהום בפצע הניתוחי, הערכת פצעי לחץ ו/או רגל סכרתית, אומדן נורטון (סיכון להיווצרות לפצעי לחץ), הוצאת סיכות ותפרים, הדרכה לביצוע חבישה ואו רחיצת הפצע, מדידת סימנים חיוניים – לחץ דם, דופק ומידת ריוויון חמצן, הערכת כאב – מיקומו ואופיו ומתן הדרכה מתאימה לאיזון כאב, הדרכה לשימוש נכון בתרופות וזריקות, אומדן תפקודי (FIM) והערכה קוגניטיבית, עירוב אנשי הצוות השונים בהתאם לצרכיך ועדכונם.

עובדת סוציאלית: תלווה אותך ואת בני משפחתך בהתמודדות עם הקשיים והאתגרים העומדים בפניכם בעקבות המצב החדש. קשיים אלו נוגעים בכל תחומי החיים (הרגשיים, החברתיים, הבין-אישיים או התעסוקתיים), ויש להם השפעה ישירה על כל מה שקורה במשפחה הגרעינית או המורחבת.

כל מי שעבר החלפת מפרק ירך שגרמה לירידה במצב התפקודי, זכאי לעזרה מביטוח לאומי. נשים בגיל 62 ומעלה וגברים בגיל 67 ומעלה זכאים לשעות סיעוד (שעות מטפל/ת). אנשים צעירים יותר זכאים לדמי נכות כללית ולעיתים גם לשירותים מיוחדים. העובדת הסוציאלית תעזור לך למצות את זכויותיך בביטוח הלאומי ואל מול הגורמים השונים בקהילה ולקבל את כל התמיכה הנדרשת לתהליך שיקומי מוצלח.

תזונאית: תזונה נכונה היא מרכיב קריטי במצבי חולי בכלל ושיקום בפרט. כאשר הגוף יוצא מאיזון – ומצוי במצב חולי או סטרס אחר, נדרשת התאמה של התזונה למצב הגופני. התפריט צריך להיות בעל ערך קלורי רב יותר כדי לשמר את מנגנוני הגוף השונים ולמנוע סיבוכים. תפריט שכזה יימנע שינוי במאזן המלחים (עשיר בפירות, ירקות ומקבוצות המזון השונות), דלדול שרירים (עשיר בחלבון) ואף יסייע בתהליך הריפוי (למשל, במקרה של אנמיה, יהיה עשיר בברזל). בעריכת התפריט, התזונאית תיקח בחשבון לצד הערכים התזונתיים ההכרחיים לתהליך השיקום גם את הרגלי האכילה שלך והעדפותיך האישיות.

איך זה עובד?

לקראת מועד השחרור מבית החולים, יהיה עליך או על בני משפחתך ליצור קשר עם נציגי קופת החולים שלך בבית החולים ולבקש שיקום ביתי באמצעות בית צבר. לצורך כך, ניתן לגשת למוקד של קופת חולים הפועל בבית החולים, או להתעניין במזכירות הרפואית של המחלקה, כיצד ניתן ליצור קשר עם נציגי הקופה. לנציגי הקופה, בדרך כלל אחיות או עובדות סוציאליות, יש קשר מתמיד עם הצוותים במחלקות השונות ויש להן גישה לחומר הרפואי. תפקידן, בין השאר, לעבור על החומר הרפואי ולבחון בשיתוף עם המשפחה את מידת ההתאמה  לשיקום ביתי. במידה ויוחלט על שיקום ביתי, ידאגו נציגי הקופה לטופס 17 ויידעו אותנו. הרצף הטיפולי יימשך, וכבר למחרת השחרור מביה"ח ייכנס צוות בית צבר לתמונה ויחל בתהליך השיקום.

ציוד מומלץ

לקראת השחרור מבית החולים, מומלץ להצטייד באביזרים הבאים:

 • הליכון עם גלגלים
 • כרית הגבהה לכורסא
 • מקל הליכה
 • אביזרי עזר להתלבשות ורחצה
 • מושב הגבהה לאסלה
 • אביזרי בטיחות למקלחת ולשירותים

את מרבית הציוד ניתן לשאול בסניפי יד שרה או עזר מציון ברחבי הארץ. בחלק מבתי החולים קיימת תחנה של יד שרה וניתן לשאול בה את הציוד הנחוץ.

מתי יתקיימו הטיפולים?

מרגע השחרור מבית החולים, הצוות של "בית צבר" ייצור איתך קשר טלפוני ויתאם איתך שעות ביקור הנוחות לך. בהתאם לתוכנית הטיפול, הצוות שלנו יגיע אליך הביתה לשיקום אינטנסיבי 5 ימים בשבוע ולעיתים אף מספר פעמים ביום.

 

מי מממן את הטיפול ?

 • למבוטחי קופות החולים מכבי שירותי בריאות, מאוחדת ולאומית – "בית צבר" יהיה ללא עלות, לאחר קבלת אישור מתאים מקופת החולים (טופס 17 מהסניף המטפל או מאחות הקשר והבקרה של הקופה בבית החולים).
 • מבוטחי שירותי בריאות כללית "מושלם"– זכאים להחזר של 94 ₪ לטיפול עד לתקרה של 24 טיפולים בשנה.
 • מבוטחי ביטוח בריאות פרטי – מטופלי "בית צבר" הפונים באמצעות ביטוח פרטי (כדוגמת הראל, מגדל וכו') יזכו להחזרים של עד 70% מעלות השיקום בהתאם לתקרת הביטוח. אנחנו נסייע לך למצות את זכויותיך מול חברת הביטוח ולקבל את ההחזר הכספי המירבי.

מהו משך זמן השיקום?

כאשר מדובר בניתוח החלפת מפרק יש לצפות לתקופת שיקום של 2-4 שבועות. במקרים מורכבים, ובהתאם לצרכי המטופל, משך השיקום יכול להיות ארוך יותר.

 

למה בית צבר?

 • מומחים בשיקום – כי אנחנו מעמידים לרשותך נבחרת של מומחים בתחום השיקום בראשות ד"ר אורייבסקי, רופא מומחה ברפואה פיזיקלית ושיקום. בבית צבר מועסקים רק מומחים בעלי ניסיון קליני בתהליכי שיקום בבתי החולים ובקהילה.
 • צוות רב תחומי – הצוות שלנו כולל פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאיות תקשורת, עובדות סוציאליות, אחיות מוסמכות, פסיכולוגים ומומחים בשיקום, שיתנו לך מענה כולל לצרכי השיקום.
 • סביבה ביתית – השיקום מתבצע אצלך בבית, אחד על אחד, בסביבה הטבעית שלך ותוך חזרה הדרגתית לחיי השגרה.
 • צמצום סיכונים שיקום ביתי מרחיק אותך מבית החולים ומסכנת ההדבקות בחיידקים עמידים ומסכני חיים.
 • שותפות – אנחנו רואים בך ובקרוביך שותפים פעילים בהגדרת מטרות ויעדי השיקום ובתהליך עצמו.
 • מנהל שיקום – אנו מצמידים לך גורם מתאם המנהל את הטיפול בך ואת תהליך השיקום שלך והוא מהווה עבורך כתובת לכל שאלה והתייעצות.

אם עברת ניתוח להחלפת מפרק ירך, זה הזמן ליצור עמנו קשר ולהבטיח לעצמך שיקום מקצועי ואיכותי. המוקד הטלפוני שלנו פעיל 24/7 בטל. 03-5335575

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים