החלפת ברך

   

פנה/י אלינו עוד היום למידע נוסף וייעוץ חינם:

עובר ניתוח החלפת מפרק ברך (TKR (Total Knee Replacement?

כל מה שאתה צריך לדעת!!!

הברכיים שלנו הם אחד מאותם אזורים בגוף אשר מועדים לפורענות בשל פעילותם הרבה והלחץ המופעל עליהם בעת ההליכה. מפרק הברך הינו מפרק פעיל מאוד , המהווה מפרק ציר ומאפשר התאמה של זווית הרגל, ותנועה של הרגל- אשר הינה קריטית לביצוע פעולות היומיום (הליכה, מעברים, ירידת מדרגות וכדומה).

ייתכנו כאבים ופגיעה בטווח התנועה של מפרק הברך- הן עקב בעיה של שחיקת הסחוס או קרע בסחוס או אף קרע בגידים (ברצועות). הפגיעה יכולה להתרחש בעקבות, חבלה, עודף משקל, גיל, מחלות גנטיות, ראומטיות או פעילות ספורטיבית אינטנסיבית. התוצאה תהיה נוקשות, נפיחות של המפרק (עקב הצטברות נוזלים) ופגיעה בעצמאות וביכולת התפקודית. ניתוח החלפת מפרק ברך יסייע לכם לחזור לעצמכם ולשגרת החיים אליה הייתם מורגלים.

כמה מילים על ניתוח החלפת ברך

ניתוח להחלפת מפרק הברך הינו ניתוח אלקטיבי (יזום) שתפקידו להקל על הכאב, המלווה אותך לאורך תקופה ארוכה. מרבית המנותחים ישפרו את טווח התנועה ויפחיתו את הנוקשות שליוותה אותם. החלפת המפרק תאפשר לך חזרה לתפקוד עצמאי בתום תקופת השיקום. מדובר על ניתוח מאוד נפוץ עם שיעורי הצלחה גבוהים ביותר, קרוב ל-90% חוזרים לאורח חיים פעיל ובריא לאחר הניתוח ותהליך ההחלמה והשיקום. בניתוח מוחלף מפרק לקוי כתוצאה ממחלה, שחיקה או פגיעה במפרק מלאכותי חדש. ישנם שני סוגים עיקריים לניתוח החלפת ברך- חלקית (Uni Condyler Knee Replacement) ומלאה- (Total Knee Replacement). בהחלפת ברך חלקית- מחליפים רק אחד משלושת מדורי הברך והוא מבוצע כאשר הפגיעה הניוונית מופיעה במדור אחד בלבד. כאשר מבצעים את הניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך- הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה בד”כ, עם חתך קדמי- צידי (Lateral- Anterior Incision) בקדמת הברך. בניתוח מסירים את הפיקה, מפרידים בין עצם השוק (Tibia) לעצם הירך (Femor)  ומוציאים את חלקי העצם הפגועים, כדי לאפשר התאמה מרבית למשתלים של המפרק המלאכותי- העשויים מתכת ופולימר. באמצעות דבק פולימרי (הנקרא גם צמנט) או מסמרים מצמידים את חלקי תותב המתכת לכל אחת מהעצמות , ובמקום הפיקה ממקמים תותב פלסטי. המפרק החדש המלאכותי יאפשר תפקוד והליכה ללא כאב.

מהו תהליך ההחלמה לאחר החלפת מפרק הברך?

תהליך השיקום אורך מספר חודשים ומתחיל למעשה עוד באשפוז, ויכלול טיפול בכאב, תרגול לחיזוק שרירים והליכה. השיקום יכלול טיפולי פיזיותרפיה, אשר יסייעו לקדם את התהליך לקראת חזרה לחיים מלאים ובריאים.

לאחר הניתוח ולקראת השחרור,מומלץ לשאול או לקנות את הפריטים הבאים :

 • הליכון גלגלים
 • כרית הגבהה לכורסא
 • מקל הליכה
 • יד עזר (להרמת חפצים מהרצפה)
 • מכשיר עזר לגריבת גרביים
 • כף ארוכה לנעילת נעליים
 • מושב הגבהה לאסלה
 • ידיות אחיזה לאמבטיה ולשירותים
 • שטיחי גומי למניעת החלקה באמבטיה
 • ספוג רחצה עם מקל

את מרבית הציוד ניתן למצוא בסניפי עזר מציון או יד שרה  בפריסה ארצית.

מה קורה אחרי השחרור מבית החולים?

תהליך ההחלמה הינו ארוך, מורכב וקריטי לחזרה לעצמאות מרבית. לכן אנו מעודדים חזרה לתפקוד עצמאי ע”י בניית סביבת שיקום אופטימאלית , בטיפול פרטני מותאם לצרכיך עם יחס אישי, מקצועי, חם ואדיב. תוכנית השיקום הינה אישית על מנת להגיע לתוצאות מעולות תוך פרק זמן קצר.

במידת הצורך, אנו מציעים טיפול במסגרת אשפוז יום שיקומי. אשפוז היום מתבצע במכון, מכיל את כל הצוות הרב מקצועי במקום אחד (one stop shop), כך שבסוף היום תוכל לחזור לביתך לאחר טיפול מרוכז ואפקטיבי.  

מה אחווה לאחר הניתוח ובתהליך השיקומי?

 • כאב – במהלך תקופת השיקום, סביר שתמשיך לחוש כאבים. יש לזכור כי הכאבים הינם נורמאליים בתקופה זו, אולם יש לעשות הכל ,כולל לקיחת משככי כאבים בהתאם למה שהנחה אותך הרופא, כיוון שהכאב עלול להפריע ולעכב את תהליך השיקום. כמו כן, עליך להקפיד ליטול משככי כאבים כחצי שעה לפני תרגול הפיזיותרפיה, ולפני השינה על מנת לאפשר לגוף לנוח בלילה. עליך להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הסוג והמינון של משככי הכאבים המתאימים לך.
 • נפיחות – לעיתים קרובות עלולה להופיע נפיחות ברגל המנותחת. הנפיחות פוחתת בהדרגה במהלך תקופת ההחלמה הראשונה. ככל שתלך יותר היא תפחת מהר יותר. על מנת להוריד נפיחות מומלץ להניח שקית קרח למשך (לא באופן ישיר) עשר דקות סביב המפרק (ניתן לרכוש שקיות קרח ייעודיות בבתי מרקחת או להניח שקית ירקות קפואים, עטופה במגבת).בנוסף, חשוב להמשיך ולחבוש את הרגליים- החבישה תתבצע בעזרת תחבושת אלסטית שתונח מכף הרגל (כולל העקב) ועד מעל לברך. יש לחבוש את הרגליים בבוקר ולהסיר את החבישה כאשר נכנסים למיטה. אין לישון עם החבישה. הפיזיותרפיסט ילמד אותך כיצד עליך לחבוש בצורה נכונה את הרגל.

מהו תהליך השיקום הצפוי לאחר ניתוח החלפת מפרק?

לאחר השחרור מבית החולים, תעבור אבחון והערכה ע”י רופא שיקומי, אשר ייבנה בעבורך תוכנית שיקומית המותאמת לצרכיך.

אנו בבית צבר נספק בעבורך צוות מולטי- דיסציפלינארי המומחה בשיקום, ונלווה אותך בתהליך ההחלמה בהתאם למטרות והיעדים של התוכנית.

 

התוכנית השיקומית בבית צבר כוללת:

 • טיפולי פיזיותרפיה: הטיפול יינתן לך על ידי צוות פיזיותרפיסטים בעלי הכשרה אקדמית ועם רישיון ממשרד הבריאות .  הטיפול מתבצע בהתאם לפרוטוקול מותאם אישית, במטרה לשקם כושר תנועה לאחר הניתוח שעברת ולהקנות לך ביטחון, שווי משקל ועצמאות מרבית. הפיזיותרפיסט יעריך את היכולות המוטוריות שלך, ויבדוק כיצד מתבצעת קימה מהמיטה, אופן ההליכה, מידת שיווי המשקל, היכולת לעלות ולרדת מדרגות או מדרכה ברחוב שליד ביתך ועד כדי הליכה או ריצה בתנאי שטח שונים ( באספלט, בדשא  או על גבי אדמה). בהתאם לממצאים הפיזיותרפיסט יספק לך תרגילים המחזקים את השרירים, ישפרו את טווחי התנועה ויתרגלו תפקודים מוטוריים השונים.
  • הליכה – כבר בשלב הראשון תתרגל באמצעות הליכון. בהמשך, לאחר מספר ימים, תעבור בהדרגה להליכה באמצעות מקל, אשר יוחזק ביד הנגדית לצד המנותח. הפיזיותרפיסט יעזור לך להתאים את גובה אמצעי העזר למידותיך האישיות. גובה הידית- צריך להגיע לשורש כף היד בעמידה זקופה.
  • מדרגות – בשלב השני, וכהמשך לתהליך ההחלמה, תתרגל עליה וירידה, אשר יסייעו לך בהחזרת העצמאות והיכולת התפקודית. בתחילה, תתרגל באמצעות מקל ביד אחת, ותחזיק את המעקה ביד השנייה. תודרך בעליה להעלות קודם כל את הרגל הבריאה, ואילו בירידה יש להוריד קודם כל את הרגל המנותחת.
  • תרגילים – תקבל מגוון של תרגילים בשכיבה, בישיבה ובעמידה. אותם תתרגל את סדרת התרגילים מספר פעמים ביום, ותוכל להגיע לתוצאות מקסימאליות תוך פרק זמן קצר ככל הניתן ותשיג את טווחי הכיפוף והיישור הרצויים בברך על מנת לאפשר תיפקוד נורמאלי. חשוב להשיג טווח תנועה בברך של יישור מלא וכיפוף של 90 מעלות קרוב ככל הניתן לניתוח עצמו.
 • הקפד לבצע את סדרת התרגילים מספר פעמים ביום בהתאם ליכולתך.
 • במידה ואינך חש בנוח עם תרגיל מסוים,וותר עליו ועדכן את הפיזיותרפיסט על מנת שיוכל להתאים עבורך תרגיל אחר.
 • ייתכן והכאב יגבר לאחר התרגול,זוהי תגובה נורמאלית לטיפול. נוח מעט וקח משככי כאבים במידת הצורך.

אנחנו כאן איתך ובשבילך בכל עת!

 • ריפוי בעיסוק : החלפת מפרק הברך גורמת להגבלה בתנועה, כך שנפגעת היכולת לבצע פעולות פשוטות יומיומיותADL (Activities of Daily Living ) , כמו: לבישה, רחצה, אכילה, תפקוד במטבח, מחשב ועד שימוש במכשירים חשמליים שהשתמשת טרם האירוע. בטיפול תתרגל  תפקודים שנדרשים מחוץ לבית, כמו :קניות בסופר, נהיגה ,או שימוש בתחבורה ציבורית. כל זה תוך שימוש בשיטות טיפול שונות ומגוונות במטרה למצות את היכולת התפקודית המרבית בהם.בנוסף, המרפאה תייעץ ותדריך אותך על דרכים להתאמת והנגשת הבית בתקופת השיקום.
 • עובדת סוציאלית : תלווה אותך ואת בני משפחתך בהתמודדות עם הקשיים והאתגרים העומדים לפניכם בעקבות המצב החדש. קשיים אלו עלולים לצוף בכל תחומי החיים (הרגשיים, החברתיים, הבין – אישיים או התעסוקתיים), ויש להם השפעה ישירה על כל מה שקורה במשפחה הגרעינית או המורחבת. היא תעזור לך למצות את מירב זכויותיך בביטוח הלאומי ולמול הגורמים השונים בקהילה. כך תוכל לקבל את כל התמיכה הנדרשת לתהליך שיקומי מוצלח. כדאי לדעת, שכל מי שעבר אירוע מוחי שגרם לירידה במצב התפקודי זכאי לעזרה מביטוח לאומי. נשים בגיל 62 ומעלה וגברים בגיל 67 ומעלה זכאים לשעות סיעוד (שעות מטפלת). אנשים צעירים יותר זכאים לדמי נכות כללית ולעיתים גם לשירותים מיוחדים.
 • תזונאית: תזונה נכונה היא מרכיב קריטי במצבי חולי בכלל ושיקום בפרט. כאשר הגוף יוצא מאיזון- ומצוי במצב חולי או סטרס אחר, נדרש תפריט יומי אחר. על התפריט להיות בעל ערך קלורי רב יותר ויסייע לשמור על מנגנוני הגוף השונים למניעת סיבוכים נוספים. תפריט שכזה יימנע שינוי במאזן המלחים (עשיר בפירות, ירקות ומקבוצות המזון השונות), דלדול שרירים (עשיר בחלבון) ואף יסייע בתהליך הריפוי (למשל, במקרה אנמיה יהיה עשיר בברזל). בעריכת התפריט התזונאית תיקח בחשבון את הרגליך ורצונותיך מחד,ואת הערכים התזונתיים ההכרחיים לתהליך השיקום מאידך.

לנו ב”בבית צבר” חשוב לסייע לך לחזור לעסוק בדברים שהינך אוהב לעשות מחוץ לבית. השיקום  לא חשוב רק לפעולות המתבצעות בבית, אלא גם לתעסוקה, פעילות גופנית ופנאי.

למה לבחור בבית צבר?

בית צבר – השיקום שמחזיר אותך הביתה

החזון שלנו בבית צבר הוא שיפור איכות חייך ולסייע לך בתהליך ההחלמה המורכב והקריטי לאחר פגיעה בתפקוד ובעצמאות. אנו מקפידים על מקצועיות גבוהה ביותר, על אנושיות, התחשבות בצרכיך עם זמינות מסביב לשעון, הניתן לך מצוות רפואי וצוות ממקצועות הבריאות מוביל בעלי ניסיון מוכח בשיקום. אנו מספקים מגוון רחב של שירותים המהווים תחליף לאשפוז במוסד שיקומי:

 • מומחיות – בראש הצוות הרב מקצועי עומד רופא מומחה ברפואה פיזיקלית ושיקום- ד”ר אורון כהן , לצידו ניתן למצוא אנשי מקצוע מוסמכים בתחומים שונים בעלי ניסיון בשיקום: פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאיות תקשורת, עובדות סוציאליות ופסיכולוגים.
 • הפחתת הסיכון לזיהומים ומחלות – ידוע שבבית חולים ישנם חיידקים עמידים וסיכון לזיהומים רבים העלולים לעכב את תהליך הריפוי והשיקום. שיקום המתבצע במכון מקטין את החשש מזיהומים שונים.
 • סטנדרטים גבוהים – אנו נתאים בעבורך תוכנית שיקום לפי צרכיך, באמצעות רופא מומחה בשיקום ואנשי מקצוע מובילים בתחומם. אנו עובדים בהתאם לנהלי משרד הבריאות. בהתאם לכך, התיק הרפואי שלך מנוהל באופן ממוחשב ותחת תקנים מחמירים של אבטחת מידע.
 • תוכנית מותאמת אישית – תוכנית השיקום ייחודית לך בלבד, ומותאמת ע”י אנשי מקצוע שונים.
 • הוליזם (גישה כוללנית) – אנו בבית צבר מאמינים שאתה שותף פעיל בתהליך הריפוי והשיקום- הן בהיבט הפיזי והן בהיבט החברתי- נפשי. לכן, אנחנו שמים אותך במרכז, ונשים דגש על צרכיך והעדפותיך.
 • יעיל ואפקטיבי – מחקרים הוכיחו, כי השיקום בבית צבר מאפשר לך לחזור לתפקוד מירבי, עליה בביטחון העצמי ושיפור באיכות החיים בזמן קצר יותר, לעומת מוסד אשפוזי. התהליך בבית צבר קצר יותר, יעיל יותר ובעל שביעות רצון גבוהה יותר, עם פחות סיבוכים רפואיים לעומת שיקום בבית החולים, וזאת לפי מדדים אובייקטיביים (FIM).

מתי אני אראה את הצוות ?

מרגע השחרור מבית החולים, הצוות של בית צבר ייצור איתך קשר טלפוני ויתאם איתך את התורים, הנוחות לך. בהתאם לתוכנית הטיפול , לשיקום אינטנסיבי 3 ימים בשבוע.

האם הטיפול ממומן ?

ניתן לקבל מימון באמצעות קופת החולים. לכן, הפניה ל”בית צבר” נעשית בבית החולים כחלק מתהליך השחרור מהאשפוז. את ההפניה יש להעביר לנציג קופת החולים בבית החולים:

 • מבוטחי מכבי שירותי בריאות, מאוחדת ולאומית – שירותי בית צבר יהיו ללא עלות, לאחר קבלת אישור מהקופה המבטחת (טופס 17 מהסניף או מאחות הקשר והבקרה בבית החולים).
 • מבוטחי כללית “מושלם”– זכאים ל12 טיפולים בשנה קלנדרית בהשתתפות עצמית של 100 ש”ח .
 • בעלי ביטוח בריאות פרטי – אנחנו נסייע לקבלת מידע למול חברת הביטוח לקבלת החזר כספי מרבי. בהתאם לתקרת הביטוח, תהיה זכאי להחזר של עד 70% מעלות השיקום.

מתי וממי מקבלים הפניה לבית צבר?

בכל בית חולים נמצאים נציגים של כל הקופות. בדרך כלל הן אחיות שנמצאות בקשר מתמיד עם הצוותים במחלקות השונות ויש להן גישה לחומר הרפואי. ניתן לבדוק עם המחלקה כיצד ניתן ליצור איתן קשר (בדרך כלל בבית חולים גדול- יש לכל קופה מעין “מוקד” אליו ניתן לפנות בשעות הבוקר). עליך לפנות אליהן בבקשה לשיקום בבית צבר. הן עוברות על החומר הרפואי ובוחנות בשיתוף עם המשפחה את ההתאמה לשיקום  יום. במידה וכן הן דואגות לטופס 17, ומיידעות אותנו על תאריך השחרור. חשוב לציין, כי ההפניה לשיקום נעשית לקראת השחרור מאשפוז ובהתאם להמלצת הרופא המטפל במחלקה. בסוף התהליך יגיעו להחלטה על מסגרת השיקום המתאימה. במידה ויוחלט על שיקום יום, אזי למחרת השחרור צוות בית צבר ייכנס לתמונה ויחל בתהליך השיקום.

מהו משך זמן השיקום ?

 • בשיקום אורתופדי – 2-4 שבועות.
 • במקרים מורכבים משך השיקום יכול להיות ארוך יותר.

נתקלתי בבעיה, למי אני יכול לפנות ?

בית צבר – כי לגוף יש חלקי חילוף:

עברת אירוע רפואי כגון החלפת מפרק ברך? כנראה, ששני נושאים הם בראש סדר העדיפויות שלך :

 • השגרה היומיומית – לחזור מהר ככל האפשר לסביבה הביתית המוכרת והנוחה עם סדר היום הרגיל, בליווי בני משפחתך.
 • התהליך השיקומי – הליך אפקטיבי, יעיל ומקצועי, אשר יאפשר לחזור לעצמאות ותפקוד מרבי בהקדם.

אצלנו בבית צבר תקבלו:

 • צוות רב מקצועי אישי ואיכותי- לתהליך שיקום איכותי.
 • אתם חלק מתהליך ההחלמה
 • חזרה לסגנון חיים פעיל ובריא בתהליך קצר ויעיל

כל מה שנותר הוא ליצור עימנו קשר, ולעשות את “הצעד הראשון” בתהליך הריפוי וההחלמה לאורח חיים פעיל ובריא.

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים